Benátky,  Cestování

Cesta do Benátek, parkování a doprava na ostrově

Cesta do Benátek je na bucket listu mnoha z nás. Italské město na moři, kde se zastavil čas. Benátky bývají dokonce označovány za 8. div světa. A světe div se, vážně si tam tak připadáte!

My na Benátky měli měsíc. Poprvé teda dva dny, ale zjistili jsme, že nám to nestačí. Že chceme víc. A tak jsme využili „once in a lifetime“ šanci a splnili si sen.

Do Benátek na den, týden i měsíc

Benátky rozhodně stojí za návštěvu, ať už máte jeden den, víkend nebo třeba celý měsíc. My měli měsíc a přesto se chci vrátit. Ani za měsíc totiž zdaleka nezvládnete přejít přes každý most, navštívit všechny zajímavé bary a ochutnat dost cicchett.

Když máte v Benátkách jen pár hodin, projdete hlavní cesty a když máte kliku, navštívíte třeba katedrálu sv. Marka. Dáte si jednu zmrzku, uděláte pár selfíček a jedete zase pryč.

Když máte víkend, stihnete kostelů víc. Stihnete víc i zmrzlin, zajdete někam na jídlo, na cicchetti a můžete se ztrácet v uličkách. Zajdete třeba i na věž na náměstí nebo do Dóžecího paláce.

A když máte měsíc? Navštívíte hromadu kostelů. Sníte alespoň 20 zmrzlin. Vyzkoušíte ty nejlepší cicchettárny, bary i pekárny. Víte kam chodit na trh a kde mají nejlepší ryby. A o všechny tyhle poklady se pak můžete podělit, ať si Benátky užije každý tak skvěle, jako vy, i když třeba nemá tolik času.

Výlet do Benátek
Přes most u Akademie jsem chodila v podstatě denně a stejně mě neustále uchvacoval tenhle pohled.

Článků o Benátkách na vás čeká hned několik. O něco jsem se podělila už v minulém, teď ale půjdeme hloubš. Ať můžete pořádně naplánovat výlet a až bude situace k cestování zase trochu příznivější, vyrazit za dobrodružstvím. Co vás dnes čeká?

Cesta do Benátek

Do Benátek se můžete dostat autem, vlakem, autobusem i letadlem. Každá z těchto variant má své výhody i nevýhody. Jaká je ta pravá pro vás?

Cesta do Benátek vlakem

Cesta vlakem do Benátek je pohodlná, krásná a užijete si skvělý wow efekt. Z vlakového nádraží vystoupíte přímo do historických Benátek! Když nebudete chtít, za celou dobu v Benátkách nemusíte vidět auta, autobusy a další stopy moderního světa.

Přímý vlak z Čech nejezdí, můžete využít Rakouské dráhy. Přestoupit můžete ve Vídni, v Linci nebo v Salzburgu. Vlak jezdí i noční a můžete si samozřejmě vybrat mezi sedačkou, lehátkem nebo lůžkem.

Cesta z Vídně trvá cca 7 hodin, nočním vlakem déle, ať se probudíte rovnou ráno na místě. O různých variantách jsem se rozepsala už v loňském článku o víkendovém výletu do Benátek.

Z důvodu sociálního distancování kolem korony letos nabízí za příplatek 5€ rezervování celého kupé při obsazení 2 a více cestujícími. Když jedete jen ve dvou, můžete položit sedačky v kupéčku pro 6. Byla to nejlevnější varianta, ale nedostanete deky, polštáře, snídani, nic. My s tím počítali a v kufru měli cestovní ručníky, deku na pláž, šály… Bez problému jsme si poradili.

Noční vlak z Vídně odjíždí ve 20:52, z Lince před jedenáctou a ze Salzburgu před druhou ráno. Denní vlaky pak z Vídně jedou v 6:25 a 12:25. Ceny se mění podle obsazenosti, na aktuální se podívejte na stránkách rakouských drah ÖBB.

Cesta do Benátek vlakem
Cestování nočním vlakem je jeden z nejpohodlnějších a nejekologičtějších způsobů vůbec.

Výhody cesty vlakem

 • Je to pohodlné
 • Je to eko friendly
 • Dorazíte až na ostrov

Nevýhody cesty vlakem

 • Cestování vlakem je bohužel dražší
 • Z Čech nejezdí přímý vlak

Cesta do Benátek autobusem

Další varianta je autobus. Autobusy jezdí soukromé od cestovních kanceláří, nebo RegioJet a FlixBus.

RegioJet momentálně (pozdim 2020) vypravuje 1 spoj – odjezd v pátek v 18:30 z Prahy, přes Brno (21:30) a Vídeň (23:20). Příjezd je v 7 ráno do Mestre. Odsud se pak musíte dostat vlakem nebo autobusem na ostrov.

Zpátky pak jede autobus v neděli ve 21:00 a v jste v 9 ráno v Praze, respektive ve 4:40 ve Vídni a v 6:20 v Brně. Na víkend super, jestli chcete jet jiné dny, musíte hledat dál.

FlixBus jezdí několikrát za den, přímé spoje i ty s přestupy. Ceny jsou různé podle předstihu, času i počtu přestupů. Dojedete na Tronchetto. To znamená, že už jste za mostem, u přístavu, ne v hezké části. Můžete to dojít pěšky, ale cesta to není nijak pěkná a trvá asi 20 minut. Lepší varianta je kyvadlovka.

People Mover, automatický vlak z Tronchetta na Piazzale Roma. Jezdí každých 10 minut a jízdenka stojí 1,50€.

Do Benátek autobusem

Výhody cesty autobusem

 • Nízká cena
 • Dorazíte skoro do historických Benátek

Nevýhody cesty autobusem

 • Autobus není tak pohodlný

Cesta do Benátek letadlem

Do Benátek se dá samozřejmě i letět. Když jsme tam byli, dalo se létat jen s mezipřistáním, ale postupně přibývají i přímé lety. Z letiště se pak dostanete autobusem nebo lodí.

Autobus vás odveze na Piazzale Roma. Lodí se dostanete také tam nebo na Náměstí sv. Marka, na Rialto, nebo dokonce až na Lido a Murano.

Cena cesty lodí je 15€ (25€ zpáteční). Autobus vás vyjde na 8€, když se kousek projdete, můžete ale ušetřit. Při nástupu až na Tessera Centro (asi 1 km pěšky z letiště) už stojí jízdenka 1,50€. Jen pozor, posledních asi 150 m jdete po silnici bez chodníku.

Možnosti transportu z letiště do Benátek:

 • Autobus č. 5 – letiště – Piazzale Roma: 8€,
 • Autobus č. 5 – Tessera Centro – Piazzale Roma: 1,50€
 • Autobus ATVO Airport Shuttle – Pieazzale Roma: 8€ a
 • Loď Alilaguna – Piazzale Roma, San Marco, Rialto: 15€.

Výhody cesty letadlem

 • Je to rychlé

Nevýhody cesty letadlem

 • Vysoká cena
 • Transport z letiště
 • Nejméně eko varianta

Cesta do Benátek autem

Cestu autem upřímně doporučuji jen v případě, že si do Benátek jedete udělat denní výlet z jiného Italského města nebo třeba ze Slovinska. Parkování přímo v Benátkách je drahé, z Mestre zase musíte přejíždět a celá cesta autem pak trochu postrádá smysl té pohodlnosti.

Výhody cesty autem

 • Super zastávka při roadtripu
 • Nejste omezení co se týče věcí
 • Můžete si odvézt víno a podobně

Nevýhody cesty autem

 • Musíte řešit kde auto nechat
 • Parkování na ostrově je drahé

Parkování v Benátkách

Na ostrově se samozřejmě s autem pohybovat nemůžete, tady vládnou lodě a chůze pěšky. Kde ale v Benátkách auto nechat?

Parkování na ostrově

Garage San Marco na Piazzale Roma

Parcheggio Sant’Andrea

Autorimessa Comunale

Parkování přímo na ostrově je pohodlné, ale drahé a musíte mít buď zarezervované místo nebo přijet brzy ráno.

Levnější varianta parkování na ostrově je pak Tronchetto. Parkování na 24 hodin stojí 21€ a jak už jsem psala výše za 1,50 se pak můžete dostat People Moverem na Piazzale Roma.

Parkování na pevnině

Nejekonomičtější je parkování na pevnině. Můžete parkovat buď v jednom z parkovacích domů, nebo přímo na ulici. Co se parkování na ulici týče, je to méně bezpečné a pravděpodobně neulovíte místo přímo u vlaku.

Z placených parkovišť se přes most dostanete vlakem nebo autobusem. Jízdenka vyjde na cca 1,50€ hlídané parkoviště na 5,50-10€.

Parkování v Benátkách zdarma

Pokud se nezdržíte přes noc, můžete také využít Park Petroli. Bezplatné parkování přímo od města je ve stejné ulici, jako placená parkoviště a přímo z něj jezdí kyvadlovka na ostrov.

Přes den je tam zaměstnanec dopravního podniku, v noci je ale parkoviště naprosto bez dozoru. Parkoviště je menší, těžko říct, jak to tam bude s místem.

Cesta do Benátek

Doprava v Benátkách

K dopravě v Benátkách můžete využít 3 způsoby:

Hromadná doprava v Benátkách

Hromadná doprava v Benátkách, to znamená doprava lodními autobusy (vaporetty) a převozníky přes kanál. Je to cool, není to zrovna nejrychlejší a dostanete se i na místa, kam se bez lodě nedostanete. A taky je to pěkně drahý.

První důvod pro využití vaporetta je určitě zážitek. Canal Grande najednou uvidíte z úplně jiné perspektivy a projížďka stojí za to. Taky se ale dostanete na Lido a další ostrovy laguny, kam pěšky nedojdete.

Na ostrově jsou pouze čtyři mosty přes kanál (Ponte di Rialto, Ponte dell´Accademia, Ponte degli Scalzi a Ponte della Constituzione). Občas je fajn moct přejet přes kanál, než se plahočit 20 minut k jednomu z mostů.

A pak je tu ještě jedna situace, kdy se takové vaporetto vyplatí. A to je cesta z nádraží. Jasně, když přijedete na víkend a máte malý baťůžek, tak to zvládnete bez problému pěšky. Pokud ale máte třeba velký kufr nebo kočárek, cestu přes město budete proklínat. I’ve been there.

A ještě jedna věc. Když chcete ušetřit čas, vaporetto nemusí být ta nejlepší volba. Dost často naopak časově líp vychází jít pěšky. Loď projíždí celý ostrov skrz kanál, a to docela trvá. Navíc u každé zastávky musíte počítat s časem kotvení, hromadou nastupujících lidí…

A důvod, proč vaporettem nejezdit? Cena jízdenky. 75 minut vás vyjde na 7,50€, cesta na Lido nebo Guideccu 5€. Pokud plánujete cest víc, můžete si koupit jízdenku na 24 hodin (20€), 48 hodin (30€), 72 hodin (40€) nebo 7 dní (60€). Pokud je vám 6-29 let, tak vás 48 hodin vyjde na 28€ (karta Rolling venice card za 6€, na kterou budete mít i další slevy + 22€ jízdenka).

No, není to nejlevnější. V Benátkách je super chodit, ale i ta cesta přes kanál má svoje kouzlo. Rozplánujte si, kam vlastně chcete, kde budete bydlet a kolik času v Benátkách máte a podle toho zvažte, co se vám vyplatí.

Doprava v Benátkách Vaporetto
Projet se alespoň jednou po Canalu Grande je nutnost. Fakt!

Karta Venezia Unica

Možná vám vrtá hlavou, jak to sakra dělají lidé, kteří v Benátkách bydlí. Můžete si samozřejmě zařídit i měsíční jízdenku, potřebujete k ní ale speciální kartu Venezia Unica. A ta pro nebenátčana stojí 100€.

S kartou si pak můžete koupit měsíční jízdenku (od prvního do posledního dne v měsíci) za 37€, případně využívat jednotlivé jízdenky na 75/100 minut, které vyjdou na 1,50/2€. Až na těch prvních sto euro super.

Výhody lodních autobusů

 • Dostanete se tam, kam pěšky ne
 • Nemusíte tahat kufry přes 100 mostů
 • Dostanete se z jedné strany kanálu na druhou bez mostu
 • Projedete se po Canal Grande bez výdajů za gondolu nebo taxi

Nevýhody lodních autobusů

 • Cena jízdenky
 • Často se dostanete rychleji pěšky

Po Benátkách pěšky

Když jsme byli v Benátkách poprvé, měli jsme jízdenku na 24 hodin. Bylo to fajn i proto, že jsme bydleli přímo u kanálu, ale ne zrovna u mostu. Často jsme tak přejížděli jen jednu zastávku. Na druhou stranu nám tenkrát třeba nedošlo, jak dlouho ta cesta lodí trvá a málem jsme nestihli rezervaci.

Když jsme byli v Benátkách podruhé, měli jsme kartu Unica a kupovali jednotlivé jízdenky. Využívali jsme je ale spíš jenom na cestu na Lido a další ostrovy a po Benátkách chodili pěšky. Proč?

Benátky jsou krásný a jedete tam právě kvůli tomu chození. Ztrácet se v uličkách, objevovat nové a nové mosty. To je to pravé kouzlo. A taky jsme bydleli dvě minuty od mostu u Akademie a patnáct od Rialta.

Po Benátkách pěšky
Proč chodit po Benátkách pěšky? Pořád je co objevovat.

Výhody chození pěšky

 • Nic to nestojí
 • Často je to rychlejší
 • Objevíte nová místa

Nevýhody chození pěšky

 • Nedostanete se na další ostrovy
 • Přejít se dá jen přes čtyři mosty
 • S kufrem nebo kočárkem to může být vyčerpávající

Taxi a gondola v Benátkách

Nejluxusnější a taky nejdražší způsob dopravy v Benátkách je pak samozřejmě soukromé taxy nebo gondola. Taxi vás odveze kamkoliv potřebujete, gondola má danou trasu a jde spíš o zážitek.

Běžná cena gondoly je cca 80€ za hodinu. Na internetu se všude možně dočtete, že se nedá smlouvat. Dá, minimálně teď, v době (po)koronavirové. Nám svezení nabízeli i za 40€.

Taxi není zrovna nejlevnější. Cena z nádraží do hotelu na ostrově se pohybuje kolem 70€. Když vás jede víc (až 10), můžete si náklady rozdělit a co si budem povídat, taxíky v Benátkách jsou o kus stylovější, než třeba v Praze.

Doprava v Benátkách taxi

Výhody taxi

 • Čas, který vám vyhovuje
 • Doveze vás přesně tam, kam potřebujete
 • Vodní taxi jsou krásný a milovníci lodí určitě ocení zážitek

Nevýhody taxi

 • Je to drahý. Dost.

Gondola v Benátkách za 2€

Projet se v Benátkách gondolou a nezkrachovat? Ano, existuje jeden způsob. Má to ale tři háčky:

 • Projížďka trvá asi minutu
 • Gondola není zdobená
 • Je to na stojáka

Ale stojí to 2€. Prostě budget friendly gondola. Jak už jsem zmínila, přes hlavní kanál vedou jen 4 mosty. Druhý způsob, jak se dostat z jedné strany na druhou je vaporetto. A třetí? Traghetto.

Traghetto je převozník, kterým se dostanete z jedné strany kanálu na druhou. Je to velká, nezdobená gondola a převoz vás bude stát 2€ (70 centů s kartou). V polovině minulého století bylo na kanálu asi třicet stanovišť, dneska už jen sedm.

 • Campo de la Pescaria (rybí trh Rialto) – Campo Santa Sofia
 • Campo San Tomà – Sant’Angelo
 • Santa Lucia (nádraží) – San Simeone Piccolo
 • Campo del Traghetto – Calle Lanza
 • Campo San Samuele – Ca’ Rezzonico
 • San Marcuola – Fondaco dei Turchi
 • Riva del Carbòn – Fondamente del Vin

Traghetto má označená stanoviště, občas i jízdní řád (respektive dobu, kdy traghetto jezdí). Nejspolehlivější by měly být první dvě trasy. Když traghetto jezdí, jezdí sem a tam celý den, s pauzou na oběd (která může být třeba tři hodiny, jsme v Itálii).

Doprava v Benátkách gondola
Gondola tak úplně neslouží k přesunu z místa A do místa B. Dneska už je to, až na pár převozníků, jen turistická atrakce.

Tak, a to je pro dnešek vše. Jestli vám v článku cokoliv chybí, neváhejte napsat do komentáře nebo třeba na Instagram a já se dotazy pokusím zodpovědět.

A co vás čeká v dalších článcích z Benátek?

 • Co a kde v Benátkách ochutnat
 • Extra tipy před výletem do Benátek
 • Čtvrti v Benátkách a kde je nejlepší bydlet
 • Památky, zajímavá místa v Benátkách a další ostrovy v laguně

Tak se zatím opatrujte. Tahle necestovací doba, kdy máme být všichni pořád zalezlí doma je otravná, já vím. My si teď třeba plníme jeden z největších snů a žijeme v Paříži. A místo toho, abychom prozkoumávali město, je tu lockdown a my skoro nemůžeme ven.

Jsme z toho smutný? Trochu. Užíváme si to i tak? Jasně! Atmosféru máme hned za dveřmi, kilometr a hodina času na povolenou procházku nám stačí na Lucemburské zahrady, a bagety, sýry a víno nám nikdo nevezme.

A co je na téhle době pozitivní? Člověk má najednou strašně moc času! Třeba dopsat články o městě, ve kterém byl už před čtvrt rokem. Nebo si naplánovat nejlepší výlet do Benátek, který uskuteční hned, jak to bude možné.

Ciao, Leontýna

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

cs_CZČeština